Facebook Casusluk Yapıyor

15 Ağu 2017
admin
372
0

Facebook’un katı ve hırçın politikaları artık herkesin gözünün önünde yer alıyor. Facebook rakiplerini kıskaca almayı kesin bir strateji olarak kabullendiğinden sektörde nefes aldırmıyor. ”Eğer Alamıyorsan (Ç)al” politikasını uyguladığını biliyoruz. Satın alamadığı projeleri kendisine uyarlayarak bir nevi kopyalamayı tercih ediyor.  Hatta bu durumun en büyük kanıtını Facebook’a getirilen hikaye özelliği olarak gösterebiliriz. Snapchat’in özellikleri bir şekilde Facebook’a, Whatsapp’a ve İnstagrama entegre edilmiş durumda. Bu entegrasyonların ardından Snapchat büyük bir kullanıcı kitlesini kaybetmiş ve zarar etmeye başlamıştı. Bu düşüş her geçen gün artarak devam ediyor.

Casusluk İddaaları

Bu belkide en ağır iddaalardan biri olmalı. Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook, akıllı cihazlara sızarak yeni fikirleri ve girişimcilik adımlarını takip ediyor. Bunları çalarak kendi bünyesine alıyor. Bu casusluk uygulamalarıyla kaliteli fikirleri rakiplerinden önce uygulamaya koyuyor. Haberde yer alan bilgiye göre Facebook bu uygulamaya 2013 senesinde İsrail tabanlı bir şirket olan Onova’nın sistemiyle başladı. Bu sistem kullanıcıların uygulamalarını ve akıllı cihazlarda gerçekleştirdiği tüm işlemleri kayıt altına alarak Facebook’a raporluyor.

Bu casusluk yöntemiyle hayata geçirildiği söylenen en bilindik uygulamanın Messenger’a gelen görüntülü grup konuşması olduğu söyleniyor. Bu fikri yeni bir girişimcinin HouseParty uygulamasından çalarak kendine uyarladığı iddaalar arasında. Eğer gerçekten Facebook bu şekilde bir casusluk gerçekleştiriyorsa gerçekten artık hiçbir an güvende olmadığımız gerçeğiyle karşı karşıyayız. Önümüzdeki günlerde daha fazla bu tarz haberlerle karşılaşacağımız kesin gibi duruyor.

Bir cevap yazın