Online Pazarlamaya Nasıl Başlanır?

17 Ağu 2017
admin
431
0

Online pazarlamaya karar veren işletmeler, Sosyal Medyada hesaplar açıp küçük reklamlar vererek bütün sorunu çözeceklerini düşünürler. Oysaki dijital pazarlama bu kadar kolay bir iş değildir. Mutlaka ama mutlaka profesyonel çalışma ve doğru bir strateji belirlemek gereklidir. Zamanınızı ve bütçenizi doğru kullanmak umduğunuzun çok üzerinde bir geri dönüş sağlayacaktır.

Basit Ama Faydalı Bloglar

Blog sahibi olmak eskisi gibi çok özel ve ekstra bir durum değil. Pek çok işletmenin ve internet sitesinin kendine ait bir blog’u mevcut. Kişilerde rahatlıkla bloglar açabiliyor ve bu bloglara içerikler girebiliyorlar. Bu süreçte yapılan en hatalı şeylerden biri de hemen yükselip çok okunmayı beklemektir. Bu neredeyse imkansız olan bir durum. Okunmak zamana yayılarak artan bir süreç izler. Çok büyük markaların internet sitelerinde bile güncel olmayan bloglara rastlamak mümkün. Bu yüzden sırf bloglara birşeyler girilsin diye yazı yazmayın. Yazdığınız içerikler genellikle basit, kolay anlaşılır ve faydalı bloglar olsun. Bu şekilde düzenli olarak sabırlı bir strateji izleyecek olursanız zamanla faydasını göreceksiniz.

Tüm Sosyal Medya Platformlarına Hakim Olun, Fakat Hepsini Kullanmayın

En önemli olan şey eğer müşterilerinize ve hedef kitlenize ulaşmaksa, bu alanda yapılabilecek en doğru şey Sosyal Medyayı aktif bir şekilde kullanmaktır. Tüm Sosyal Medya platformlarına hakim olmanız size fayda sağlayacaktır. Fakat müşterileriniz bir Sosyal Medya platformunda bulunmuyorsa o platformun üzerinde çalışarak zaman ve enerji kaybına hiç gerek yok. Bazen en çok kullanılan Sosyal Medya siteleri bile sizin için gerekli olmayabilir. Kendinizi hedef kitlenize doğru pazarlayabileceğiniz alanlara yönelin. Doğru insanlara, doğru sitede, doğru içerikler paylaşın.

Google’la Aranızı İyi Tutun

Eğer internette iyi yerlere gelmek isteyen bir firmaysanız sakın ha Google’ı kızdırmayın. Google’ı karşınıza almanız demek sonucu kesin yenilgi olan bir savaşın başlangıcı demektir. Spam linkler satın alarak Google’ı kandırmanız ve en üst sıralara çıkmanız okadar kolay bir iş değildir. Google, bu alanda birçok önlem alarak altyapısını güçlü bir şekilde kurmuş bir arama motoru. Google’da üst sıralara çıkmak demek profesyonel ve zamanla yapılacak bir SEO çalışmasıyla mümkündür. Bu sebeple üzerine çalışılması gereken bir konuda kolaya kaçmanız Google tarafından farkedildiği taktirde sizi çok daha alt sıralara atabilir ve bu durum geri dönülmesi çok zor noktalara sizi sürükleyebilir.

Bir cevap yazın