Sosyal Medya Pazarlamasının Püf Noktaları

13 Ağu 2017
admin
900
0

Sosyal Medya Pazarlamasının birçok yöntemi ve çeşidi olabilir. Fakat öyle kilit noktalar vardır ki, bu noktaların Sosyal Medya Pazarlamasında olmaması büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkacaktır. Bu noktalara kısaca değinecek olursak;

Hedef Kitleye Kendinizi Tanıtın

Evet öncelikle kendinizi tanıtmalısınız. Müşterilerinize yalnızca paylaşımlar yapan bir oto-robot izlenimi yaratmayın. Kendi kişiliğinizi ve şirketinizin karakterinide ortaya koyun. Adı ve doğası gereği Sosyal Medya bir sosyalleşme platformudur. Bu yüzden sosyal ve üretken olup kendinizi müşterilerinize samimi bir şekilde tanıtmalısınız. Bazı konularda hedef kitlenizle iletişime geçip sorular dahi sorabilirsiniz. Onların fikirlerini almak size piyasanın yönelimi hakkında bir önbilgi oluşturacaktır. Bunu yaparken sadece hizmet ve ürünlerinizin değil, müşterilerinizin dikkatini çekebilecek, haber niteliği taşıyan paylaşımlarda yapmalısınız.

İçerikleri Çeşitlendirin ve Yeni Stratejiler Deneyin

Sosyal Medya kullanan birçok insanın eğlenceli içeriklere ve paylaşımlara kayıtsız kalamadığı ortada. Sizde eğlenceli içerikler sağlayarak hedef kitlenizde dilediğiniz o sinerjiyi yakalayacak ve markanıza karakter kazandıracaksınız. Bunun yanı sıra paylaşım çeşitliliği size daha zengin bir müşteri portföyü kazandıracaktır. Herkesin isteklerini karşılayan ve taleplerine yanıt veren bir Sosyal Medya düşününce ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Markanıza Bağlı Bir Kitleye Sahip Olun

En iyi reklam yöntemlerinden biriside müşterileriniz ve markanızı seven insanlardır. Hatta belkide bu tezimizi bir adım ileri taşıyarak en iyisi diyebiliriz. Zira markanızı siz bir noktaya kadar tanıtabilirsiniz. Fakat daha önce çalışmış olduğunuz veya halihazırda çalışıyor olduğunuz müşteriler sizin en önemli reklam kaynağınızdır. Markanıza bağlı bir kitle sizi her alanda, her yerde, her kitleye doğrudan ve devamlı olarak tanıtacağı için bu faktörü göz ardı etmemenizi öneririz. Bütün imkanlarınızı yeni müşterilere odaklamak yerine elinizdekilerinde kıymetini bilerek ona göre hareket etmeniz size büyük katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Bütçeniz Olsun

Sosyal Medyaya bütçe ayırın. Bugünlerde birçok marka ve firma özellikle Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Pazarlaması konusunda eksiklikler yaşıyor. Bunun nedeni ise bir Sosyal Medya bütçesine sahip olmamaları. Yaklaşık 7.5 milyar Dünya nüfusunun 2.5 milyar kadarının Sosyal Medyayı aktif bir şekilde kullandığını göz önünde bulunduracak olursak, Sosyal Medyanın gücü hiçte azımsanmayacak boyutlarda. Bu denli gücünü kanıtlamış bir platforma bütçe ayırmamak günümüz şartlarında gerçekten uygulanabilecek en hatalı stratejilerden biri. Neredeyse artık herkesin Sosyal Medyayı kullandığını düşünecek olursak, Sosyal Medya için ayrılan bütçenin geri dönüşününde o derece büyük olacağını söylememiz gerekir.

Canlı Yayınlar Düzenleyin ve Videolar Yayınlayın

Canlı yayınlar, videolar sizin müşterilerinize ve hedef kitlenize anında ulaşmanızı sağlayacaktır. Markanızı ve sizi takip edenlerin o an şirketinizde ne olup bittiğini görmeleri, aranızdaki ilişkiyi dahada pekiştireceğinden daha uzun süre çalışma konusunda destek sağlayacaktır. Ayrıca düzenli olarak hedef kitleye yönelik yayınlayacağınız videolar ile sürekli gündemde yer alabilir, gündemde yer alamadığınız anlarda bile müşterilerinizin videolarınızı izlemesini sağlayabilirsiniz.

Günümüz işletmeleri, web sitelerinden ve sosyal medyadan müşterilerine ulaşmaya daha çok önem gösteriyorlar. Bu sebeple tavsiyelerimizi göz önünde bulundurmanızı ve bu püf noktaların üzerinde özenle durmanızı öneriyoruz. Bu konudaki daha fazla bilgi ve içerik için Badu Ajans olarak siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sosyal Medyanın tüm markalar tarafından daha aktif, yaratıcı ve doğru bir şekilde kullanılması dileğiyle. Sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın